E-šport: Ako ovplyvňuje mládež a na čo si treba dávať pozor?

Dnes je všetko na dosah ruky. Ľudia sú jedným vyhľadávaním v Google ďaleko od každého zlozvyku na našej planéte. Môžu si prečítať ako „bezpečne“ piť, spoznať konšpiračné teórie o tom, ako je pre vás tabak dobrý a ako je hazard jedným z najjednoduchších spôsobov zarábania peňazí; pričom žiadna z týchto vecí nie je blízka pravde. Internet je pre deti veľmi nebezpečné miesto, najmä preto, že hazardné hry sa presunuli online priestoru.

Hazardné hry nie sú v dnešnej dobe iba hracie automaty a stolové hry, ale rozšírili sa aj na oveľa viac než len na bežné hry, ktoré boli dostupné predtým. Svet internetu so sebou priniesol niečo, čo prinieslo revolúciu v odvetví hazardných hier – elektronické športy. Elektronické športy označujú hry, ktoré hrajú viacerí ľudia na celom svete a na ktoré je možné staviť. Je to odvetvie, ktoré v sektore hazardných hier ukazuje pomerne veľa prísľubu, a v nadchádzajúcich rokoch existuje možnosť veľkých výhier.

eSports

Elektrické športy sú teraz prístupnejšie ako kedykoľvek predtým. Je ich možné hrať na telefónoch, notebookoch a tabletoch. Problém elektronických športov spočíva v tom, že ľudia si ani neuvedomujú, že tipujú alebo hazardujú, skôr ako bude neskoro. Toto je ďalej mätúce kvôli skutočnosti, že ľudia môžu platiť za jednoduché veci, ako sú  ďalšie životy v hre, skiny (nové vzhľady) alebo bonusy v hrách, a myslia si, že ide skôr o investíciu ako o hazard.

Mládež sa do toho všetkého dá ľahko vtiahnuť, kvôli ľahkému prístupu k debetným a predplateným kartám. Väčšina e-športových hier má dostupné prémiové balíčky členstva a preto je pre nich ešte atraktívnejšia. To môže viesť k hazardu na videohrách, ako sú napríklad „skiny“ alebo „bonusy,“ alebo sa v neskoršej fáze zapojíte do stránok so stávkami na elektronické športy a hazardujte. To môže viesť k vážnym problémom ako je stres, úzkosť, depresia a problémy s hazardom v neskorších životných fázach.

Keď hovoríme o hazardných hrách medzi mládežou, treba mať na pamäti tri hlavné body:

  1. Prvý bod – hazard je rovnaký ako akékoľvek iné rizikové správanie: Väčšina ľudí, vrátane rodičov, nie je naklonená tomu, aby ich deti utrácali peniaze za videohry alebo fantasy športy, pretože si uvedomujú, že by to mohlo neskôr viesť k rizikovejšiemu správaniu, ako napríklad hazardu o skutočné peniaze. Len preto, že nedrogujú, nepijú ani nefajčia, nezapájajú sa do nijakých zlozvykov.
  2. Druhý bod – mnoho dospievajúcich už má problémy s hazardom: Existuje veľa mladých ľudí, ktorí už míňajú peniaze za hazard. Ľahký prístup a nízky rozpočet fantasy športu môže neskôr v dospelosti vyvolať veľmi vážny problém s hazardom. 
  3. Tretí bod – dospievajúci sú o pár rokov dospelí: Ak si ľudia nedajú pozor, títo tínedžeri, ktorí vsádzajú bonusy, životy a skiny na fantasy športové hry, môžu ľahko prejsť k hazardu so skutočnými peniazmi, pretože z dospievajúcich vyrastajú dospelí ľudia veľmi rýchlo.